100 zł

Konto istnieje już z tym adresem e-mail. Czy to ty?

Zaloguj

Stopa dziecka - od mitów, zabobonów po funkcjonalną i biomechaniczną prawdę

Na wielu szkoleniach z GTS BASIC® słyszałem mnóstwo pytań o stopę i jej rozwój u naszych najmłodszych pacjentów - dzieci.

Doskonale wiemy, ile panuje mitów biomechanicznych w obrębie podiatrii dorosłych. Nie mniej ich jest w dziedzinie pediatrycznej stopy. Panuje tutaj mnóstwo mitów, zabobonów, a gdzie jest ta wspomniana przeze mnie w tytule FUNKCJONALNA PRAWDA?
 
➡️Nie gwartantuję Ci, że po tym webinarze będzie ŁATWIEJ - mogę zapewnić, że spojrzysz na strukturę stopy inaczej. Zobaczysz nie tylko jej mocne punkty ale spostrzeżesz również i słabe ogniwa. Spojrzysz trochę jak inżynier i rzeźbiarz z perspektywy FORMY na jej kształt, funkcję.
➡️Czy dostaniesz gotowy zestaw ćwiczeń?
Stanowczo już odpowiem - aboslutnie NIE. Dostaniesz natomiast coś innego - pewien kierunek myślenia, który ma być pewnym drogowskazem, a raczej RDZENIEM Twojego myślenia i badania i sam te ćwiczenia wymyślisz.
➡️Czy dziecko powinno chodzić boso po płaskim podłożu?
Nie odpowiem na to jednoznacznie - jednak zobaczysz pewne zależności, a konkretnie ich łańcuch, który pozwoli CI zdefiniować, skąd w ogóle padło takie w przeszłości przypuszczenie, że STOPA DZIECKA SIĘ WYPŁASZCZY NA PŁASKIM PODŁOŻU.
➡️Czym jest fizjologiczna koślawość?
No właśnie tego pytania się najbardziej obawiałem, gdyż odpowiadając, a racej poróbujac rozwikłać ten problem wiem, że musze stanąć do walki niczym Dawid i Goliat, gdzie Dawidem będe oprzez chwilę ja, a Goliatem uwaga - ZABOBON, który też trzeba rozwikłać, zrozumieć i z szacunkiem i zrozumieniem podejść nie do jego OBALENIA lecz OKIEŁZNANIA.
➡️Buty, wkładki kiedy?
Tym razem zmierzyć będziemy musieli się nie tyle z zabobonem, co połączeniem mitu z pewną obawą terapeutyczną. Dowiesz się, jaki powinien być cel leczenia przy pomocy wkładki, buta i jaki jest z tego kompromis? Nie dam CI odpowiedzi jaka marka buta jest najlepsza - gdyż nie ma takiej odpowiedzi, powiem CI na co zwrócić uwagę.
➡️Dziecko raczkowało, czworakowało przeszło wszystkie etapy - i dlaczego ma takie stopy?
Tuaj stawimy czoła wsólnie czemuś przeogromnemu i porównując to do Biblijnej historii o przejściu przez rozstąpione Morze Czerwone, będziemy musieli przebrnąć przez MORZE WIEDZY MEDYCZNO-FUNKJONALNO-FIZJOTERAPEUTYCZNEJ aby znaleźć się na drugim brzegu ostoi homeoastatycznego spokoju i allostatycznego spojrzenia i oceny stopy dzicka przez pryzmat jego rowoju.
➡️Badanie dziecka na podoskopie, platformie odometryznej etc? Czy to aż tak strasznie wszystko wygląda, że wszystkie dzieci mają płaskostopie?
Przedstawię wszystkie ,,za" i ,,przeciw" takiej diagnostyce, ale nie dostaniesz ode mnie jednoznacznej odpowiedzi typu ,,nie warto dzeci badać na podoskopie". Każdy sprzęt diagnostyczny charakteryzuje się inną czułością diagnostyczną i co innego pokazuje oraz co innego ocenia. Jeżeli Ty jako terapeuta posiądziesz pewną wiedzą, stworzysz na jej podstawie PEWIEN RDZEŃ to wszystkie odnogi, jakie do nigo dobudujesz będą jedynie ten rdzeeń wzbogacać.
➡️Co ma do badania stopy pora roku, pora dnia, stan psychofizyczny ?
A tu zostawię Cię z lekką dawką niepewności ....🙂
➡️Układ przedsionkowy a stopa - kochające się rodzeństwo, czy jednak lubią sobie wzajemnie kłaść kłody?
 
Zobaczymy, jak móżdżek z przedsionkiem widzi stopy naszych dzieci oraz jak stopy na to odpowiadają 👌🏼