Wysiłkowe nietrzymanie moczu - zrozumieć problem.

fizjoterapia Oct 12, 2022
Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Balans mięśniowy - mięśnie głębokie

Koncepcja ruchu według GSP zmierza do wyłapania deficytów u danego pacjenta i przywrócenia optymalnego balansu mięśniowego. W taki sam sposób pracujemy z mięśniami głębokimi, jakimi są mięśnie dna miednicy. Dzisiejszy artykuł powinien wam nieco rozjaśnić mechanizm, jaki zachodzi podczas wysiłkowego nietrzymania moczu.

 

Mechanizm wysiłkowego nietrzymania moczu

Mięśnie dna miednicy pełnią istotną rolę w czasie wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej. Do wzrostu ciśnienia dochodzi każdorazowo w momencie kichania, kaszlu czy podskoków. Na każdą zmianę ciśnienia MDM odpowiednio reagują, powodując zamknięcie cewki moczowej oraz odbytu. Natomiast za kontrolę opróżniania pęcherza odpowiada mięsień wypieracz pęcherza. Jeżeli z jakiegoś powodu mięśnie dna miednicy są osłabione, a zatem nieaktywne, często mięśniem nadaktywnym staje się wypieracz pęcherza. Mamy tutaj więc do czynienia z dysbalansem mięśniowym, który możemy przyrównać do mięśniowej pracy antagonistycznej. Osłabione mięśnie dna miednicy nie będą w stanie 'wygrać' z nadmiernie zaktywowanym wypieraczem odbytu, w wyniku czego każde zwiększone ciśnienie śródbrzuszne będzie wywoływało gubienie moczu.

 

 

Objawy wysiłkowego nietrzymania moczu

Znając mechanizm możemy powiedzieć sobie o objawach towarzyszących wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Najważniejszym z kryteriów stwierdzenia WNM jest wyciek uryny podczas czynności zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej. Oprócz codziennych czynności takich jak śmiech, kaszel czy kichanie, na WNM narażone są także kobiety w ciąży lub po porodzie, sportowcy oraz osoby uprawiające różnego rodzaju aktywności, szczególnie sporty siłowe, gdyż to właśnie tam dochodzi do znacznego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego. Jednocześnie należy dodać, iż osoby skarżące się na wysiłkowe nietrzymanie moczu, nie czują parcia na pęcherz, do wycieku uryny dochodzi mimowolnie, bez jakiejkolwiek kontroli pacjenta. Nie ma tutaj również potrzeby zwiększania częstości wizyt w toalecie zarówno rano, jak i w nocy.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - postępowanie

Na szczęście i w tym przypadku fizjoterapia uroginekologiczna radzi sobie doskonale. Odpowiednio dobrany trening dna miednicy pozwoli na wzmocnienie osłabionych mięśni i wyprowadzi pacjenta z dysbalansu mięśniowego. W GSP Clinic zajmujemy się tym problemem! Przeprowadzamy całkowicie nieinwazyjne badanie, które przy pomocy pomiaru aktywności mięśnia poprzecznego brzucha, wskaże nam, czy ciśnienie panujące w jamie brzusznej nie jest zbyt wysokie. Jeżeli zmagasz się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, jesteś świadomą osobą, która chce zadbać o zdrowie dna miednicy profilaktycznie lub jesteś w grupie ryzyka predysponującej do WNM, przyjdź do GSP Clinic i pożegnaj się z tym problemem raz na zawsze.

 

Agata Wojtczak

 

 

<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-wektory/koncepcja-urologa-idea-opieki-szpitalnej-leczenia-nerek-i-pecherza-moczowego-badanie-nerek-endoskopia-czesciowa-nefrektomia-urologia-narzadow-wewnetrznych-czlowieka-ilustracja-wektorowa-w-stylu-kreskowki_29243324.htm#query=bladder&position=46&from_view=search">Obraz autorstwa vector4stock</a> na Freepik